Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Tedavisi

Kış aylarında cildi korumak oldukça zordur. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz. Ciltler özellikle kış aylarında daha hızlı gerilmektedir ve ciltler çatlamaya oldukça meyillidir. Bu yüzden ciltler kış aylarında güzel ve özel bir bakım ister. Evdeki sıcak hava ile dışarıdaki soğuk hava cildi yorar çünkü cilt bir sıcak bir soğuk havayı sevmez gel git yaşayarak cilt yorulur. Bu gel git sorunuyla beraber ciltte istenmeyen kızarıklar oluşur ve yanaklarda damarcıklar oluşmaya başlar. Soğuk havalarda cilt için çok önemli olan nem yavaş yavaş azalmaya başlar. Cilt kuruluğunun diğer nedenleri ise bu durumlar olabilir;

  • Hormonal değişimler
  • Cilt hastalıkları
  • Güneş
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Meslek
  • Yaş
  • İklim


Cilt kuruluğunu tedavi etmek

Gün içinde kuru olan cildi sık sık nemlendirmek cildi oldukça rahatlatacaktır. Böylelikle cilt yumuşayarak çatlakların azalmasını sağlayacaktır. Fakat cilt için doğru bir nemlendirici gerekmektedir yani nemlendiricinizin cilt tipinize göre olması çok önemlidir. Cildiniz için en doğru nemlendiriciyi doktorunuza danışmanız size fayda sağlayacaktır. Alkol içeren hijyen ürünleri ve sabunlar cildi kurutur. Mümkün olduğunca alkol ve parfüm içermeyen nemlendirici kullanmaya özen gösterin. Kuru cilt yapısına sahip kişiler günde 1’den fazla duş almaması gerekmektedir.


Hormonal değişimler: Kadınların menopoz dönemlerinde veya tiroit hastalıklarında hormonlardaki seviyelerde birtakım dengesizlikler meydana gelir. Bu tür dengesizlikler cildin nem oranını etkiler ve cildin kurumasına sebep olur.

Cilt hastalıkları: Çocukluk döneminde egzama vb. cilt hastalığı olan veya bu hastalıkla tanışmış kişilerin ileri yaşlarda ciltlerinde kuruluk yaşamaları doğaldır.

Güneş: Bilindiği üzere güneşin zararlı ışınları cildi kurutur. Güneş ışınları cildin derinlerine inerek cildin çabuk kırışmasını ve sarkmasını hızlandırır.

Kullanılan bazı ilaçlar: Özellikle idrar sökücü ilaçlar ve harici olarak kullanılan ilaçlar cilt kuruluğuna sebep olabilir. Geçicidir, ilacın kullanımına son verilmesinden itibaren cilt eski nem değerine kavuşur.

Meslek: Çok fazla su ile temas eden mesleklerde cilt kuruluğuna çok sık rastlanır. Su cildin nemini alarak ciltte sertleşme ve çatlama meydana gelir.

Yaş: Yaş ilerledikçe cilt incelmeye ve kurumaya başlar. Yaşlandıkça yağ bezleri daha az çalışmaya başlar ve metabolizma değişir. Bu sebeplerden dolayı cilt nemini ve esnekliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Her yaşta vücut nemlendirilmelidir fakat 40 yaş üstü insanların günlük düzenli olarak ciltlerini nemlendirmeleri gerekmektedir.

İklim: Çöl gibi kuru iklimlerde yaşayan insanlar kuru cilt sorunu ile daha sık karşılaşırlar. Bilindiği üzere sıcak ve kuru iklim dışında soğuk ve kuru havalarda cildi kurutur.