Marka ve Patent Hukuku

Marka ve Patent Hukuku

Markanızı Koruma Altına Alın

Bir işletme tarafından üretilen mal ya da sunulan hizmetin o işletmeye ait olduğunu belirten her türlü işaret marka olarak adlandırılır. Üretilen ya da verilen hizmeti marka haline getirmek için Türkiye Patent Enstitüsü’ne başvuru yaparak tescil ettirmek gerekir. Marka tescili, bir işletme tarafından üretilen malın belirli işaret, isim, harf, resim... gibi işaretler ile tescillenmesi ve başka bir işletme tarafından kullanılmamasını sağlar. Marka avukatı söz konusu tescil işleminden, markanın korunmasına kadar tüm süreç boyunca hukuki destek verir. Marka ve patent hukuku alanında profesyonel destek veren markanızı korumanıza yardımcı olur.

Marka Tescili Nasıl Yapılır

Marka tescili için başvurulacak makam TPE’dir. Söz konusu marka için tescil başvurusu şahsen ya da vekil tayin edilen bir marka avukatı aracılığı ile yapılabilir. Başvuru kabul edildikten sonra yasal süreç başlar. Bu süreçte markaya itiraz süreci başlar. Başvuru süreci eksiksiz gerçekleşen ve itiraz uğramayan markalar tescil edilmiş olur ve sicil kaydı yapılır. TPE tarafından sicil kaydı yapılan markalar için marka tescil belgesi düzenlenir. Bu aşamadan sonra markanın üçüncü şahıslarca kullanılması yasaktır.

Markanızı Nasıl Korursunuz

Markanızı ihlal ve tecavüze karşı korumak için yasal prosedürü çok iyi bilmeniz gerekir. Markanızla ilgili takip, koruma, hukuki destek için ozdogruhukuk.com dan hukuki destek alabilirsiniz.