Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile iken olduğu gibi doğum sonrası dönemlerimizde de bazı ciddi konulara dikkat etmemiz gerekmektedir. Günümüzde normal doğum yaptıktan sonra 1 gün, sezaryen ile doğum yaptıktan sonra ise 2 gün hastanede vakit geçirmemiz gerekmektedir. Doğum yaptıktan sonra evlerine giden annelerin istediği ve dokunmayan yiyecekleri yiyip içmesi serbesttir. Doktorların tavsiyesi bolca protein içeren gıdalar ve taze ve temiz sebze ve meyveler yemesidir. Eğer anne süt veriyor ise gün içinde 2600 ile 3000 kalori arası kalori almaları gerekmektedir. Doğum yaptıktan sonra eve giden annelerimiz, ya sezaryen ya da normal doğum, ne şekilde doğurursa doğursun dinlenmek en önemli tavsiyedir. Fakat dinlenmek derken sürekli yatmak anlamayınız. Basit basit evdeki işleri yapmak ve evde yavaş yavaş dolaşmak kişinin kan dolaşım hızını desteklemiş olur ve kişinin kendine olan güvenini ciddi oranda artıracaktır.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra kabızlık gibi durumlarla uğraşmasını istemiyorsanız, bebeğinize lifli gıdalar ve bol sıvı ile takviyede bulunun. Bunlar bebeğiniz için de çok yararlı olacaktır.

Sezaryen ile doğum yaptıktan sonra 3. günden ancak normal doğum yaptıktan hemen sonra ayakta olan bir duş yapılması tavsiye edilir. Banyo yaparken zorlamazsanız vajina kısmına su kaçmayacaktır. Vajina kısmının yıkanması ise sakıncalı bir faaliyettir. Normal doğum yaparken açılıp ardından dikilen “epizyotomi (epizyo)” genelde vajinanın sağ kısmında olmaktadır. Ancak doktorunuz solak bir kişiyse vajinanın sol kısmını dikecektir. Otururken ve yatarken dikiş olan bölgeye fazla ağırlık vermeyiniz. Doktorlar tarafından verilen bir başka tavsiye ise doğum sonrası karın kaslarınızı güçlendirmektir. Bunu yapabilmek için egzersizler önerilir. Ama egzersizlere başlamak için 6 haftanın geçmesi gerekir ve karın kaslarınızı zorlayabilecek egzersizlerden uzak durmalısınız. Doğum yaptıktan sonra cinsel isteklerinizde azalma meydana gelmesi gayet normal bir olaydır. Doktorlar bu olayı psikolojik olarak nitelendiriyorlar. Ama arzularınız 12. Haftanın sonunda eski haline dönecektir. Doğum yaptıktan 25 gün sonra cinsel ilişki olması uygundur. Bebeği emzirme dönemlerinde “prolaktin hormonu” dediğimiz süt hormonu anlamına gelen bu hormon yüksek seviyelerde salgılanacağı için östrojen hormonlarında ciddi artış gözükecektir. Bu artış vajinada kuruluklara yol açabilir. Eğer şikâyetleriniz gittikçe artıyorsa doktorunuza ulaşmanız yararlı olacaktır.