Otomobillerde Mobil Yağlarının Değişimi

Otomobillerde Mobil Yağlarının Değişimi

Dünyanın pek çok endüstrisinde performans arttırıcı ve arıza önleyici olarak kullanılan motor yağları, bireysel kullanımda da en sık otomobillerde işlev görür. Motor aksamının sağlıklı olarak çalışabilmesi için gerekli olan yağlar, otomobil bakımının ayrılmaz bir unsurudur. Motorların ömrünü uzatan ve kesintisiz olarak çalışmasına yardımcı olan yağlar, sürtünmeye bağlı olan aşınmaların da önlenmesine yardımcı olur.

Otomobil Bakımında Mobil Yağların Değişimi

Otomobil bakımında ihtiyaç duyulan eylemlerden biri de mobil yağları değişimidir. Arabanın verimliliğini ve gücünü korumak adına değiştirilmesi gereken yağlar, motorun daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu yağlar, toptan veya perakende olarak satın alım yapabileceğiniz online mağazalardan temin edilebilir. Tercih edeceğiniz yağı kendiniz değiştirebileceğiniz gibi bir otomobil bakım merkezine de başvurabilirsiniz. Yağ filtresi ve filtre anahtarının bulunması da yağı değiştirirken ihtiyacınız olacak donatılar arasındadır. Karter tıprası ve yağ boşaltma tavası edinmek işlemlerinizi kusursuzca gerçekleştirmenize olanak tanıyacaktır. Yağlar, cildi tahriş edebileceğinden işlem esnasında eldiven ve koruyucu gözlük kullanmanız da önerilir.

Mobil Yağları Değişim İşlemi

Aracınızdaki mobil motor yağını değiştirmek isterseniz otomobilinizi düz bir zemin üzerinde park etmelisiniz. İşlem esnasında motorun ılık olması önemlidir. Ardından kaportayı kaldırarak boşaltma tavasını karterin altına yerleştirmelisiniz. Yağ dolum kapağını çıkararak karter tıprasını gevşetin. Eski yağ tamamen aktıktan sonra yeniden dolum yapmadan önce karter tıpasını sıkmayı unutmayın. Filtrenin contasını yerine takmadan önce hafif bir yağ katmanı ile kaplamak sızdırmayı engelleyecektir. Yeni yağı ekledikten sonra yağ doldurma kapağını kapatarak yağ çubuğu ile kontrol sağlayabilirsiniz. Eski motor yağınızı geri dönüştürmeyi unutmayarak, yeni yağınız ile birlikte güvenli bir sürüş deneyimine hazır olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Türkiye’nin neresinde olursanız olun tek bir tıkla istediğiniz mobil yağı satın almak olacak.