Toprak Direncini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Toprak Direncini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yapı ve tesislere modern bilgisayar kontrollü ekipmanlar eklemek vb. gibi durumlar da elektriksel gürültü giderek artmaktadır. Buna göre eski ve yeni ekipmanlara uyum sağlayamadığı için de elektriksel olarak gürültüye neden olabilmektedir. Metalik olmayan borular ve kanalların da yer altında döşenmesi sonucunda sistemler düşük toprak dirençleri açısından güvenliği etkilemektedir. Toprak direncini etkileyen faktörlerden bir tanesi ise toprağın nemli olmasıdır. Topraklama ölçümü olarak gerekli hizmet ve bilgiler mutlaka yetkili ve deneyimli kişilerce alınmalıdır.

Topraklama Ölçüm Teorik Prensibi Nedir?

Toprak megeri ile gerçekleşen ölçümlerin ilk teoriksel olarak ölçüm mantığı ile gerekli hesaplamalar yapılmaktadır. Klasik olarak da toprak megerlerinin üç adet elektrotları bulunmaktadır. Bunlar ise E,P,C'dir. E; toprak elektrodu, P, akım elektrodu, C potansiyel elektrodu'dur. Kullanıcılar E ve C elektrotlarına sabit akım uygulayarak Eve P arasındaki potansiyel farklı elde edilmektedir. Bu hesapların yapılması için de topraklama ölçümü mühendisi ve uzman firmalar tarafından yapılmalıdır.

Toprak Gerilim Ölçümü Nedir?

Toprak direnci test cihazların kademesi toprak gerilimine getirmektedir ve gerekli olan işaretler cihazların ekranlarında görünmektedir. Gerilim ise 10v veya daha az olmalıdır. Ayrıca 10v'dan büyük değer olursa da toprak direnci değerinde hatalar olabilmektedir. Bunlardan dolayı da hatalı ölçüm olmaması için de gerilim azaltılmalı ya da kaynak kapatılmalıdır .