MOBİLYA ENDÜSTRİSİNDE EN ÇOK KULLANILAN MALZEMELER

MOBİLYA ENDÜSTRİSİNDE EN ÇOK KULLANILAN MALZEMELER

Mobilya üretiminde kullanılan malzemeler oldukça çeşitlidir. Bu malzemelerden bir tanesi olan laminat malzeme, ahşap kaplama malzemesi olarak da tercih edilir. 1913 yılından bu yana hayatımızda bulunan laminant malzeme yüksek sıcaklık, basınç gibi işlemlerden geçirilerek hazırlanır. Mobilyalar da kullanılan sunta ve MDF ürünleri ise talaşın preslenmesi ile hazırlanır. MDF ile karşılaştırıldığında daha dayanıksız ve uygun fiyatlı olan sunta, sık dokulu bir malzeme olmadığı için genellikle uygun maliyet ve geçici çözüm arayanlar tarafından tercih edilir. Bu ürünler ince yapılı olduğu için dolaplarda arkalık olarak da değerlendirilebilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Mobilya Ürünlerinde Kullanılan Ham Maddeler

MDF, sunta ile karşılaştırıldığında daha kalın ve daha dayanıklı malzemelerdir. Bunun yanı sıra istenilen ham maddenin üzerine kaplama yapılabilir. Kaplamalar kendi içerisinde yapay dokulu, yapay kaplama ve doğal kaplama olmak üzere üçe ayrılır. Doğal kaplamalar, ağacın dokusu aynı kalacak şekilde gerçekleştirilen kaplamalardır. Yapay kaplamalar da ise ağaç görünümü verilen sentetik malzemelerin efekt vasıtasıyla ağaç iznin verilmesi ile oluşturulur. Yapay dokulu doğal kaplama malzemelerinde ise ağaç kaplamanın üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştirilir. Mobilyalarda kullanılan birçok çeşit ürün vardır bunlardan bir diğeri ise profili kapaklardır. Profil kapaklar, genellikle MDF’lerin PVC folyo ile kaplaması ile elde edilir. Bu ürünler türlerine göre darbelere karşı dayanıklı gösteriler.

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler


Tercih edeceğiniz mobilya her nerede olursa olsun ne meyve ise karşılayalım gösterdiğinden emin olmalısınız. Gözeneksiz yüzeylere sahip olan mobilyalar antibakteriyel özelliği sayesinde beklentilerinizi tam olarak karşılar. Eğer siz de hijyenik sonuçlar elde etmek istiyorsanız mutlaka kaliteli mobilyaları tercih etmelisiniz.