Önerilen Palet Ölçüleri Nedir Nasıl Olmalıdır?

Önerilen Palet Ölçüleri Nedir Nasıl Olmalıdır?

Metal Palet Nedir?

Günümüz istenilen bütün sektörlerde taşınacak olan yüklerin ağırlıklarına göre palet yapımlarında kullanılan ve yer alan tahta kalımları her zaman için farklılıklar göstermektedir. Standart ölçülerde olmasına karşın firmalar tarafından özel isteklere göre de üretimleri en etkili şekillerde sağlanmaktadır. Her türlü boyut ve çeşit de ahşap palet üretimi yaparak kişilerin bu sayede bütün özel istekleri de karşılanmaktadır. Takoz adetlerinde ise taşınacak olan malların da palet üzerinde ki ağırlık dağılımlarına ve aynı zamanda bütün mallarında da ağırlık merkezlerine göre de farklılıklar göstermektedir.

Metal Paletlerde Bilinmesi Gerekenler

Metal palet modelleri günümüzde genellikle fazla yüklemelerde uzun süreli olan ve aynı zamanda ise kuru depolama hizmetlerinde her zaman için güçlü ve ağır yükler için kullanımları en etkili şekillerde sağlanmaktadır. Ancak en fazla ise askeri mühimmat için kullanımları sağlanmaktadır. Metal paletlerde kullanılan malzemeler ise karbon çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum içermektedir. Bunlardan karbon çeliği ise en düşük maliyete ve en yüksek dayanıklılık ve sağlamlığı sahip olarak hizmet vermektedir. Paslanmaz çelik ise boya kaplama vb. gerektirmediği gibi daha temiz ortamlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Alüminyum daha hafif bir ağırlığa sahip olsa dahi çelik kadar dayanıklı ve sağlam değildir. Aynı zamanda karon çeliği ahşap palet modellerine göre her zaman daha pahalıdır fakat bilinmesi gerekmektedir ki daha dayanıklıdır. Kısa vade olarak düşünürse de ahşap paletler daha düşük maliyetli ve ekonomik sonuçları kullanıcılarına sunmaktadır.

Metal palet modellerinin maliyetleri daha ilk başta daha yüksek gelse dahi, dayanıklılıkları ve geri dönüşülebilir özelliklere sahip olmasından dolayı ahşap palet modellerine göre her zaman kullanıcılarına daha avantajlı sonuçları vermektedir. Metal palet modellerinin dezavantajı ise, başlangıç maliyetleri olarak daha yüksek olması ve ağır olmasıdır. Metal paletler günümüzde giderek artan rekabet koşulları ve daha ince bir malzeme yapılarına da sahip olarak en etkili şekillerde hizmet vermektedir. Metal paletlerde alüminyum kullanımların öne çıktığı durumlar, otomotiv sanayi, ilaç çim, traktör motosiklet ve aynı zamanda lastik sektörü olarak da düşünülmektedir. Çelik ve alüminyum paletlerin ahşap paletlere göre daha dayanıklı olması sebebi ile uzun vadeli hava ve deniz taşımacılıklarında sıklıkla yer alarak kullanımları sağlanmaktadır.