Zerdeçalın Faydaları Nedir?

Zerdeçalın Faydaları Nedir?

Zerdeçal genellikle zencefile benzeyen ve bir o kadar da sağlıklı olarak tüketilmesinde yarar sağlayan bir bitkidir ve şifalı bitkiler ve faydaları alanında sıklık tercih edilerek kullanımları sağlanmaktadır. Ana vatanı Doğu Hindistan olan zerdeçalın faydaları oldukça fazladır ve kullanımları açısından hem ilaç hem de baharat olarak kullanılmaktadır. Bu bitki özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelerek kanı temizleme özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda içerisinde barındırdığı antioksidan özellikleri ile de modern tıp araştırmaları ile de kanıtlanmıştır.

Zerdeçal Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Özellikle de kanser tedavisinde hücrelerin azaltılması ve üremesini engellemesi ya da yavaşlatması açısından büyük görev üstlenmektedir. Şifalı bitkiler ve faydaları arasında halk arasında da neredeyse bütün hastalıklarda kullanılan bir bitkidir. Küçük çocuklarda görünen hastalıklarda da kullanılmasında herhangi bir sakıncası olmayarak astım, bronşit, sinüzit vb. gibi rahatsızlıklarda çok yarar sağlar. Bilinen en belirgin özellikleri ise gaz ve idrar söktürücü olmasıdır.

Zerdeçalın Zararları Nedir?

Şifalı bitkiler ve faydaları alanında yer alan bu bitkinin aşırı kullanımı ve tüketilmesi sonucunda bazı zararları da bulunmaktadır. Ancak bilinmesi gerekmektedir ki zerdeçalın her ne kadar yan etkileri için bir veri bulunamamışsa da uzmanlar tarafından fazla şekillerde kullanılması sonucunda istenmeyen sonuçlar verdiği de halka arasında bilinmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre de bütün bitkilerde olduğu gibi zerdeçalın da fazla tüketiminden mutlaka kaçınılması gereklidir.