Ahşap Palet Nedir?

Ahşap Palet Nedir?

Bu ürünler genellikle çam ya da kavak kereste ürünleri kullanılarak yapılmaktadır. Ayrıca kısa süreli olan kullanımlar için ve transpalet, forkliftle paketlenmiş ürünlerin taşınması için de kullanılan malzemelerdir. Özellikle de ithalat işlemlerinde ise ahşap palet geri iade edilmemek şartı ile de anlaşma yapılabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı da minimum maliyetlerde ve ayrıca maliyetlerine göre de sağlamlık derecesi yüksek olmalıdır. Bu palet modelleri basit kiriş paletleri olarak da bilinmektedir. Plastik ve metal paletler ithalat işlemi sonucunda gönderenlere iade edilmektedir. Metal ve plastik olan paletler ahşap paletlere göre daha dayanıklılık göstermektedir fakat bilinmesi gerekmektedir ki maliyetleri de yüksek olmaktadır. Tahta paletlerin kullanım amaçlarına göre farklılık göstermektedir.

Ahşap Paletler Nerelerde Kullanılmaktadır?

Ahşap palet modelleri her zaman için tekrar kullanılabilir olması sebebi ile ve aynı zamanda geri dönüşümü vb. gibi olan nedenlerden dolayı özellikle de taşıma endüstrisinde en çok kullanılan ürünlerin başında yer almaktadır. Ahşap paletler tonajı yüksek malzemelerin taşınmasında kullanılmaktadır ve ayrıca depolarda nakliye bekleyen malların istiflenmesinde de tercih edilen bir üründür. Bu sayede ise yere temas etmedikleri için de taşınmada her zaman temiz ve kuru hizmet sağlamaktadır. Ahşap paletler aynı zamanda ihracat, ithalat nakliye ve depolama sektöründe de yoğun olarak tercih edilen ve kullanılan bir ürün olmaktadır.

Ahşap Paletlerin Diğer Paletlere Göre Avantajı Nedir?

Tedarik zinciri başlangıcından sonuna kadar olan bütün işlem ve aşamalarında yer alarak kullanılan ahşap palet modelleri bu sürecin etkin bir şekilde işlemesini sağlamaktadır. Ürünlerin özel paletleme sayesinde mallar daha etkin bir şekilde taşınmaktadır ve muhafaza edilmektedir, ayrıca sabitlenmeleri sebebi ile de dayanıklılıkları giderek artmaktadır. Buna göre hasara uğram olasılıkları da bu sayede azaltılmaktadır. Yurtiçi ya da yurtdışına satılan bütün malların nakli esnasında herhangi bir zarar görmemesi için yapılan özel ambalajlarda keresteden imal edilen ahşap paletler kullanılmaktadır. Ahşap paletler ayrıca paketlerin alt ve üstüne konularak da çelik ya da plastik şeritler ile kuşatılmaktadır ve üzerine de genellikle naylon türü malzemeler geçirilerek korunmaktadır.