Matematikte Net Sayınızı Nasıl Artırırsınız?

Matematikte Net Sayınızı Nasıl Artırırsınız?

Üniversite sınavı iki aşamadan oluşan bir sınavdır, ilk aşaması TYT şeklinde adlandırılan sınavın ikinci aşaması AYT olarak adlandırılmıştır. Birinci aşamada yer alan testler tüm öğrenciler için ortaktır. Alan Yeterlilik Testi soruları ise öğrencilerin seçmiş oldukları alana yönelik sorulardır ve herkes kendi alan sorularını çözmekle yükümlüdür. TYT matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri olmak üzere toplam 120 sorudan oluşan bir sınavdır. Bu sınavda çıkarmış olduğunuz net sayısı altın değerindedir. Bu nedenle istediğiniz üniversiteye bir adım daha yakın olmak istiyorsanız TYT’ye de en az AYT kadar sıkı bir çalışma ile girmeniz gerekir. TYT sınavında başarınızı artıran soru bankası örneklerini yakından incelemek ve ihtiyacınız olan ürüne uygun fiyatlarla sahip olmak için online mağazaları ziyaret edebilir, kaynak eksiğinizi tamamlayabilirsiniz.

TYT Matematik Kaç Soru

TYT sınavında Türkçe ve matematik testleri kırkar sorudan oluşur. Sınavın ağırlığı bu iki ders üzerindedir. Diğer derslerden ders başına sorulan soru sayısı beştir. Toplam soru sayısı 120 olan TYT sınavında Türkçe ve matematik testlerinden çıkardığınız net sayısı sınav sonucuna önemli oranda etki edecektir. Sınav hazırlık sürecinizde tüm derslere ayrı ayrı önem vermeniz gerekir ancak bu iki derse daha fazla önem vermeniz gerektiğini ve çalışmalarınızı bu düzlemde devam ettirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

TYT’ye Nasıl Çalışmalısınız?

TYT’ye belirli bir plan ve program dahilinde çalışmanız gerekir. Öncelikle sınavda çıkacak konuların yer aldığı soru bankalarına ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. Piyasada pek çok soru bankası bulunmakta. Bu kaynaklardan müfredatla uyumlu en güncel olanları tercih etmeli, test çözümünüzü konu tekrarı ile birleştirerek eksik kaldığınız konuları tamamlamalısınız. TYT matematik testi bazı öğrencilerin korkulu rüyası olabilir. Ancak “matametik çözemiyorum” diyerek kolaya kaçmak yerine kapasitenizi sonuna kadar zorlamalı, çözemediğiniz sorulardan okul ve dershane öğretmenlerinizden yardım almalısınız. Gezegen, Hız, Limit, Sınav, Karekök ve daha pek çok yayın firması tarafından çıkarılmış güncel soru bankalarına online mağazalardan ulaşabilir, farklı yayıncılıklardan çıkmış soru bankalarına sipariş vererek sahip olabilirsiniz.