Para Biriktirmek İçin Kredi Çekmek

Para Biriktirmek İçin Kredi Çekmek

Para biriktirmek için herkesin kendince bir yöntem aradığı ortada, bazıları bütün parasını dövize ya da altına yatırıyor, bazıları ev, araba gibi kıymetlere bağlıyor, bazıları ise bambaşka çözüm arayışları içerisinde. Bunlardan bir tanesi de para biriktirmek için kredi çekmek ancak tehlikeli ellerde o kadar da iyi bir para biriktirme yöntemi sayılmaz. Dilerseniz bu yöntemin avantaj ve dezavantajlarına bir göz atalım.

Kredi Çekerek Para Biriktirmenin Avantajları

Eğer elinize geçen parayı harcıyor, bir türlü kenara para atamıyorsanız, kredi çekmek ve ay ay o parayı ödemek, dolaylı yoldan para biriktirmenizi sağlayacaktır. Hatta aldığınız bu toplu parayı dövize bile yatırabilir, böylelikle artan dövizden de faydalanarak daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Tabii ki gelecekte kredi ödeme faizlerinin artacağını düşünüyorsanız da bu sistem mantıklı. Çünkü ihtiyaç kredilerinin faizleri sabit olarak belirleniyor ve bu durumda gelecek düzenlemelerden etkilenmiyorsunuz. 3 yıllık vadeli bir kredi ödemesinde, ilk sene ödediğiniz 500 lira ile iki sene sonra ödediğiniz 500 lira aynı olmayacaktır. Arada aldığınız zamlar ve gelir artışları, kredi ödemelerinin daha kolay yapılmasını sağlayacak. Pek bir zahmete girmeden ve fazla parayı harcamadan kendi birikiminizi makul masraflara katlanarak elde edebilirsiniz. Bilhassa kısa süre sonra evlenecek olanlar veya ev almak için peşinat oluşturmak isteyenler bu yöntemi deneyebilirler.

Kredi Çekerek Para Biriktirmenin Dezavantajları

Avantajlar kadar dezavantajlar da kredi çekerek para biriktirmenin en önemli noktaları arasında. Özellikle düzenli geliri olmayanlar ya da herhangi bir ekonomik krizde kapı önüne konacağını düşünenler, bu yöntemden zarar görme ihtimaline sahiptir. Otomobillere, oyun bilgisayarlarına, pahalı lükslere, gezmeye yahut diğer pahalı keyiflere direnme gücü olmayanlar, aldıkları yüklü miktardaki parayı biriktirmek yerine harcama riski altındalar. Eğer banka hesabınızda bekleyen binlerce liralık parayı harcamadan duramayacağınızı düşünüyorsanız, kredi çekerek para biriktirmek mantıklı olmayacaktır. Tabii ki alınan krediyi kullanarak bir altın hesabı açmak, dövizde saklamak için destekleyici ve harcamayı engelleyici yöntemler sayesinde bu dürtünüzü biraz olsun sakinleştirme imkanınız da mevcut.

Özetle

Eğer kendi iradenize güveniyor, hedefinize odaklanıyorsanız kredi çekerek para biriktirmek sizin için sorun olmayacaktır. Fakat dayanma gücünü kendinden bulamayanlar, diğer para biriktirme yöntemlerine göz atarak daha fazla birikim elde edebilirler.